Number of the records: 1  

Stimulating Poverty Alleviation by Developing Tourism in Marginalised Roma Communities: A Case Study of the Central Spiš Region (Slovakia)

  1. Title Stimulating Poverty Alleviation by Developing Tourism in Marginalised Roma Communities: A Case Study of the Central Spiš Region (Slovakia)
    TranslationStimulácia zmierňovania chudoby rozvojom turizmu v marginalizovaných rómskych komunitách: Prípadová štúdia regiónu Stredný Spiš (Slovensko)
    Author infoKvetoslava Matlovičová, Jana Kolesárová, Michaela Demková, Katarína Kostilníková, Peter Mocák, Piotr Pachura, Mark Payne
    Author Matlovičová Kvetoslava EUBOBFKCR - Katedra cestovného ruchu OBF
    Co-authors Kolesárová Jana
    Demková Michaela
    Kostilníková Katarína
    Mocák Peter
    Pachura Piotr
    Payne Mark
    Source document Land : [Journal of Land System]. Vol. 11, no. 10 (2022), pp. 1-23. - Basel : MDPI. ISSN 2073-445X
    DOI 10.3390/land11101689
    NoteGaPU 24/2020. - GaPU 5/2022. - VEGA 1/0544/21. - GaPU 20/2020. - GaPu 8/2021. - GaPU/2022. - Registrovaný: Scopus. - Registrovaný: Web of Science
    Document kindschedule of articles from periodics
    LanguageEnglish
    Country of EditionSwitzerland
    Keywords ruch cestovný * chudoba * rozvoj regionálny * segregácia * Rómovia * Slovensko
    AnnotationHlavným cieľom tejto štúdie je ukázať, že možnosti podpory chudobných marginalizovaných rómskych komunít (MRK) vytváraním príležitostí pre ich aktívnu participáciu na rozvoji turizmu sú doteraz nedostatočne využívané. Predovšetkým uplatnenie prístupu pro-chudobného cestovného ruchu (PPT) je výhodou, ktorá umožňuje využiť kultúrne špecifiká MRK na ich vlastný rozvoj. Rizikovým faktorom úspešnej implementácie je značná diferenciácia v rámci rómskych komunít. Táto štúdia analyzuje prístupy 65 obcí regiónu stredného Spiša k rozvoju PPT ako možnosti znižovania chudoby v MRK na Slovensku. Na základe analýzy miestnych predpokladov pre rozvoj cestovného ruchu, špecifického potenciálu pre rozvoj rómskej kultúry a tradičných ekonomických aktivít, ľudských zdrojov a miery segregácie ukazujeme, že neexistuje univerzálne riešenie, ktoré by bolo aplikovateľné vo všetkých komunity. Obmedzené možnosti získania relevantných údajov určovali možnosti analýzy, ktoré sme použili. Preto sme použili prístup zmiešanej metódy, v rámci ktorého sme kvantitatívne údaje podrobili kvalitatívnej analýze na základe rozhovorov so starostami skúmaných obcí. Uvedeným spôsobom boli overené štyri predpoklady: MRK v obciach v bezprostrednej blízkosti rozvinutých centier cestovného ruchu vykazujú vyššiu aktivitu vo vzťahu k vlastnému rozvoju; Rómovia, ktorí sú aktívni v malom poľnohospodárstve, budú aktívnejšie aj pri udržiavaní iných tradičných remeselných činností, typických pre rómske komunity na Slovensku, tvoriacich základ pre vývoj vlastného PPT výrobku; činnosť mimovládnych organizácií zameraných na rozvoj miestnych MRK nie je zárukou rozvoja aktivít PPT v obciach; a nakoniec, že vysoká úroveň segregácie marginalizovaných rómskych komunít je hlavnou prekážkou pre implementáciu PPT. Tento príspevok uzatvára typológia obcí vo vzťahu k predpokladom rozvoja PPT, ktorú možno považovať za príspevok do diskusie o možnostiach diferencovaného prístupu k stratégiám rozvoja PPT na úrovni obcí s početným MRK.
    Public work categoryScientific titles in foreign carented magazines and noticed year-books
    Registered inWOS
    Registered inSCOPUS
    DatabasePUBLIKAČNÁ ČINNOSŤ
    No. of Archival CopyE22 00637-001, online

    File nameSizeTyp prístupu
    Plný text PDF5.3 MBverejne dostupné
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.