Perspektívy ekonomického vývoja Čínskej ľudovej republiky

1. Názov Perspektívy ekonomického vývoja Čínskej ľudovej republiky
    Autorské údajeMatej Buzinkai
    Autor Buzinkai Matej EUBFMVKDV - Katedra medzinárodných ekonomických vzťahov a hospodárskej diplomacie FMV
    Zdrojový dokument Prognózy vývoje naší civilizace ve 21. století : V. mezinárodní vědecká studentská konference, Kroměříž, 31. března 2011 : sborník. S. 339-341. - Kunovice : Evropský polytechnický institut, 2011. ISBN 978-80-7314-237-6
    Krajina vydaniaČeská republika
    Systematika 338.1 - Hospodárska situácia
    Heslá vývoj hospodársky * rast hospodársky * reformy * mzdy * regióny * mestá * Čína
    AnotáciaEkonomické a spoločenské reformy, ktoré sa najviac pričinili o súčasné rastúce postavenie Čínskej ľudovej republiky, sa začali zavádzať po smrti Mao Ce-tunga a zbavení moci tzv. „bandy štyroch“ koncom 80. rokov 20. storočia. V roku 1978 bol vyhlásený program tzv. štyroch modernizácií (priemysel, poľnohospodárstvo, veda a technika, armáda). Pre čínsky sociálno-ekonomický systém začali byť v tomto období charakteristické stúpajúce regionálne rozdiely medzi prudko sa rozvíjajúcim východným pobrežím krajiny a zaostávajúcim zvyškom krajiny. Z ekonomického rastu profitovali všetky vrstvy čínskej populácie a došlo k nebývalému poklesu miery extrémnej chudoby. Čoraz viac vidieckych obyvateľov sa sťahovalo za prácou zo západných roľníckych oblastí do rozrastajúcich sa miest na východe. Ekonomická globalizácia spôsobila rast čínskych miezd. Uvoľnenie tlaku, ktorý vyplýva zo svetovej ekonomickej nerovnováhy, môže viesť aj k zlepšeniu zahraničnopolitických vzťahov medzi Čínskou ľudovou republikou a USA.
    Kategória EPCPublikované príspevky na zahraničných vedeckých konferenciách
    Archív EPCE11 01156-010, originál dokumentu

Názov súboruVeľkosťTyp prístupu