Britská politická mapa 2015

1. Názov Britská politická mapa 2015
    Autorské údajeRudolf Kucharčík
    Autor Kucharčík Rudolf EUBFMVKMV - Katedra medzinárodných politických vzťahov FMV
    Zdrojový dokument Almanach : aktuálne otázky svetovej ekonomiky a politiky : vedecký časopis. Roč. 10, č. 2 (2015), s. 52-61 online. - Bratislava : Fakulta medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave, 2015. ISSN 1339-3502
    Systematika 32 - Politika
    Heslá Veľká Británia * voľby * parlamenty * strany vládne
    AnotáciaParlamentné voľby sa v Spojenom kráľovstve uskutočnili vo štvrtok 7. mája 2015. Britskí voliči mali možnosť rozhodovať o budúcom zložení parlamentu, ale aj vlády. Otázkou bolo, či sa Spojené kráľovstvo vráti k modelu jednofarebnej (väčšinovej) vlády, zachová koaličný model z rokov 2010 – 2015, príp. sa nová vláda bude musieť spoliehať na disciplinovanosť menšiny v parlamente a následné ad hoc koalície. Žiaden z volebných prieskumov nepredpokladal vznik väčšinovej jednofarebnej vlády a dokonca, žiadna zo strán nemala byť schopná získať viac ako 300 kresiel. Úspech Konzervatívnej strany, ktorá vyhrala v 330 obvodoch bol preto prekvapením. Nová vláda Davida Camerona bude musieť riešiť problémy ekonomického a sociálneho charakteru, odkomunikovať budúcnosť Spojeného kráľovstva v Európskej únii ale aj budúcnosť Škótska v Spojenom kráľovstve.
    Kategória EPCVedecké práce v domácich nekarentovaných časopisoch
    Archív EPCE15 01072-003, kópia plného textu
    Čísla2015: 2