Vybrané faktory ovplyvňujúce sociálnu pozíciu obyvateľstva na Slovensku

1. Názov Vybrané faktory ovplyvňujúce sociálnu pozíciu obyvateľstva na Slovensku
    Preklad názvuSelected factors influencing the social position of the population in Slovakia
    Autorské údajeDušan Paulík
    Autor Paulík Dušan
    Zdrojový dokument Verejná správa a regionálny rozvoj : ekonómia a manažment : vedecký časopis Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave. Roč. 11, č. 2 (december 2015), s. 55-60. - Bratislava : Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave, 2015. ISSN 1337-2955
    Systematika 338.2 - Hospodárska politika. Hospodárske vedenie. Hospodárske riadenie. Hospodárske plánovanie
    Heslá politika sociálna * starostlivosť zdravotná * Slovensko * úroveň životná * politika hospodárska
    AnotáciaJe všeobecne známe, že životná úroveň na Slovensku nedosahuje parametre väčšiny vyspelých krajín západnej Európy. I keď stupeň uspokojovania životných potrieb posledné roky vzrástol, proces znižovania rozdielov v jednotlivých oblastiach prebieha len veľmi pomaly. Mieru zaostávania charakterizuje na strane jednej najmä nízka cena práce a slabé dôchodkové zabezpečenie v rámci sociálneho systému, na strane druhej vysoké tempo vyrovnávania cenových hladín tovarov a služieb. Významnú úlohu v tomto smere zohráva tiež postupné zvyšovanie podielu úhrady obyvateľstva na nákladoch zdravotnej starostlivosti.
    Zväzky2015: 1-2