Ekonomické aspekty starnúcej spoločnosti

1. Názov Ekonomické aspekty starnúcej spoločnosti
    Autorské údajeVeronika Hvozdíková
    Autor Hvozdíková Veronika
    Zdrojový dokument Ekonomické, politické a právne otázky medzinárodných vzťahov : zborník príspevkov zo 4. medzinárodnej doktorandskej konferencie. S. 304-314. - Bratislava : Vydavateľstvo EKONÓM, 2005 / Lipková Ľudmila ; Skovajsa Juraj ; Ekonomické, politické a právne otázky medzinárodných vzťahov Medzinárodná vedecká konferencia doktorandov ; Ekonomická univerzita v Bratislave Fakulta medzinárodných vzťahov
    Systematika 314 - Demografia
    Heslá starnutie populácie * reformy dôchodkové * sily pracovné * úroveň životná * rast hospodársky
    AnotáciaNarastajúci problém starnúcej populácie v rozvinutých ekonomikách sveta. Ekonomické aspekty starnúcej populácie. Národné vlády a financovanie ich dôchodkových systémov. Vybrané vekové skupiny a ich podiel na pracovnej sile. Rozsiahle penzijné reformy, prechod od PAYG systémov na kapitálové. Problém znížovania nákladov na dôchodkové systémy. Nevyhnutnosť vyvíjania politík, ktoré podporia ekonomický rast a zvyšovanie životnej úrovne. Prvým krokom môže byť zvrátenie trendu skorého odchodu do dôchodku, či vytváranie príležitostí na trhu práce, napr. prilákanie segmentov s nízkou mierou participácie na pracovnej sile (žien, absolventov, či samotných dôchodcov).