Vybrané lokality environmentálnych záťaží v zaťažených oblastiach Slovenska

1. Názov Vybrané lokality environmentálnych záťaží v zaťažených oblastiach Slovenska
    Preklad názvuSelected localities of environmental loads in Slovakia loaded areas
    Autorské údajeEva Michaeli, Martin Boltižiar
    Autor Michaeli Eva
    Spoluautori Boltižiar Martin Univerzita Konštantina Filozofa v Nitre
    Zdrojový dokument Geografické štúdie. Roč. 14, č. 1 (2010), s. 18-48. - Nitra : Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, 2010. ISSN 1337-9445
    Systematika 502/504 - Ochrana prírody. Životné prostredie
    Heslá politika environmentálna * politika ekologická * Slovensko * ochrana prostredia životného * skládky odpadu * znečistenie ovzdušia * znečistenie pôdy * znečistenie prostredia životného
    AnotáciaEnvironmentálne záťaže v Slovenskej republike predstavujú vysoko negatívne, bariérne, rizikové elementy, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú funkčno-priestorovú štruktúru krajiny a limitujú regionálny rozvoj. Odhadovaný počet pravdepodobných environmentálnych záťaží na území Slovenska je 30 000, z ktorých zhruba 5 % (1500 lokalít) patrí medzi vysoko rizikové a väčšina z nich nemá vlastníka alebo zodpovedný subjekt, čo je najväčším problémom týchto záťaží. Záťaže predstavujú pozostatky po priemyselnej a poľnohospodárskej výrobe, sú to skládky odpadu z priemyselnej výroby (prevažne hutníckej a chemickej), staré banské diela, najmä haldy, odkaliská a iné objekty po úprave ťažených surovín, škody zdedené po pôsobení Sovietskej armády, opustené areály po likvidácii výrobných podnikov, skládky biologického a chemického odpadu v bývalých poľnohospodárskych areáloch (hnojiská, sklady chemických a použitých ropných látok ap.), ktoré znečisťujú povrchové a podzemné vody, ovzdušie, pôdu, horninové prostredie a v mnohých prípadoch výrazne vplývajú na fyziognómiu jednotlivých typov krajiny.
    URLftp://193.87.31.84/0146255/GS_1_2010_cely.pdf ftp://193.87.31.84/0146255/GS_1_2010_cely.pdf
    Zväzky2010: 1-2