Vybrané lokality environmentálnych záťaží v zaťažených oblastiach Slovenska

1. Názov Vybrané lokality environmentálnych záťaží v zaťažených oblastiach Slovenska
    Preklad názvuSelected localities of environmental loads in Slovakia loaded areas
    Autorské údajeEva Michaeli, Martin Boltižiar
    Autor Michaeli Eva
    Spoluautori Boltižar Martin
    Zdrojový dokument Geografické štúdie. Roč. 14, č. 1 (2010), s. 18-48. - Nitra : Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, 2010. ISSN 1337-9445
    Systematika 502/504 - Ochrana prírody. Životné prostredie
    Heslá politika environmentálna * politika ekologická * Slovensko * ochrana prostredia životného * skládky odpadu * znečistenie ovzdušia * znečistenie pôdy * znečistenie prostredia životného
    AnotáciaEnvironmentálne záťaže v Slovenskej republike predstavujú vysoko negatívne, bariérne, rizikové elementy, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú funkčno-priestorovú štruktúru krajiny a limitujú regionálny rozvoj. Odhadovaný počet pravdepodobných environmentálnych záťaží na území Slovenska je 30 000, z ktorých zhruba 5 % (1500 lokalít) patrí medzi vysoko rizikové a väčšina z nich nemá vlastníka alebo zodpovedný subjekt, čo je najväčším problémom týchto záťaží. Záťaže predstavujú pozostatky po priemyselnej a poľnohospodárskej výrobe, sú to skládky odpadu z priemyselnej výroby (prevažne hutníckej a chemickej), staré banské diela, najmä haldy, odkaliská a iné objekty po úprave ťažených surovín, škody zdedené po pôsobení Sovietskej armády, opustené areály po likvidácii výrobných podnikov, skládky biologického a chemického odpadu v bývalých poľnohospodárskych areáloch (hnojiská, sklady chemických a použitých ropných látok ap.), ktoré znečisťujú povrchové a podzemné vody, ovzdušie, pôdu, horninové prostredie a v mnohých prípadoch výrazne vplývajú na fyziognómiu jednotlivých typov krajiny.
    Čísla2010: 1-2