Energetická bezpečnosť ČĽR v kontexte rastúcej závislosti od importu ropy

1. Názov Energetická bezpečnosť ČĽR v kontexte rastúcej závislosti od importu ropy
    Autorské údajeKatarína Kadvanová
    Autor Kadvanová Katarína EUBFMVKDV - Katedra medzinárodných ekonomických vzťahov a hospodárskej diplomacie FMV
    Zdrojový dokument Almanach : aktuálne otázky svetovej ekonomiky a politiky : vedecký časopis. Roč. 10, č. 3 (2015), s. 74-85 online. - Bratislava : Fakulta medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave, 2015. ISSN 1339-3502
    Systematika 327 - Medzinárodná politika. Medzinárodné politické vzťahy. Svetová politika. Zahraničná politika
    Heslá Čína * zdroje energetické * ropa * diverzifikácia * bezpečnosť energetická
    AnotáciaČínska ekonomika zažívala v ostatných troch dekádach rapídny hospodársky rast sprevádzaný enormnou spotrebou energie. Napriek tomu, že Čínska ľudová republika nepatrí medzi krajiny s chudobnými zásobami nerastných surovín, v súčasnosti už nie je schopná pokryť rastúci dopyt domácou produkciou a jej závislosť od dovozu zo zahraničia neustále rastie. Hoci ropa nepredstavuje najdominantnejší zdroj čínskeho energetického mixu, potenciálne výpadky dodávok tejto suroviny by mali výrazne negatívny vplyv na energetickú bezpečnosť ČĽR. Problematika pozície ropy v čínskom energetickom mixe a diverzifikácia ako jeden z využívaných nástrojov na zlepšenie energetickej bezpečnosti. Úspešnosť jej implementácie vo vzťahu k energetickej bezpečnosti ČĽR.
    Kategória EPCVedecké práce v domácich nekarentovaných časopisoch
    Archív EPCE15 01112-005, kópia plného textu
    Čísla2015: 3