- Climate-Resilient Building, Municipal Heat Planning, and the Contribu…
Počet záznamov: 1  

Climate-Resilient Building, Municipal Heat Planning, and the Contribution of District Heating

  1. Názov Climate-Resilient Building, Municipal Heat Planning, and the Contribution of District Heating
    Preklad názvuKlimaticky odolná budova, komunálne tepelné plánovanie a príspevok diaľkového vykurovania
    Autorské údajeMelanie Jablonski, Mathias Jablonski, Peter Markovič, Miloš Hitka
    Autor Jablonski Melanie
    Spoluautori Jablonski Mathias
    Markovič Peter EUBFPMKPF - Katedra podnikových financií FPM
    Hitka Miloš
    Zdrojový dokument Developments in Information and Knowledge Management Systems for Business Applications, Volume 8. Pp. 517-531. - Cham : Springer Nature Switzerland, 2025. ISBN 978-3-031-80935-4. ISSN 2198-4190 (Electronic)
    DOI 10.1007/978-3-031-80935-4_24
    PoznámkyCE0200602. - Registrovaný: Scopus
    Druh dokumenturozpis článkov zo zborníkov
    Jazyk dokumentuangličtina
    Krajina vydaniaŠvajčiarsko
    Heslá stavebníctvo * zmeny klimatické * udržateľnosť * zdroje energie obnoviteľné * efektívnosť energetická * plánovanie územné * Nemecko
    AnotáciaSkúmanie významu budov odolných voči zmene klímy ako kľúčovej stratégie na riešenie výziev, ktoré predstavuje zmena klímy v stavebnom priemysle. Použitie komplexnej metodiky založenej na kvalitatívnej analýze a systematickom vyhodnocovaní údajov pomocou MAXQDA, expertných rozhovorov, odborného prieskumu a prehľadu literatúry v databázach Web of Science a Scopus. Klimaticky odolná budova sa zameriava na navrhovanie budov a infraštruktúry, ktoré odolajú extrémnym poveternostným podmienkam, minimalizujú spotrebu energie a znižujú emisie CO2. Ťažiskom tohto úsilia je zákon o územnom plánovaní tepla, ktorého cieľom je podporovať systematické a trvalo udržateľné plánovanie zásobovania teplom v nemeckých mestách a obciach. Podporou obnoviteľnej energie a zvyšovaním bezpečnosti dodávok, má zákon za cieľ zvýšiť odolnosť stavebných projektov voči klimatickým zmenám. Kľúčovým prvkom tejto stratégie je integrácia diaľkového vykurovania ako nástroja na zlepšenie energetickej účinnosti a zníženie emisií skleníkových plynov. Zistenia ukazujú, že diaľkové vykurovanie má potenciál znížiť spotrebu energie a závislosť od fosílnych palív prostredníctvom centralizovanej výroby a distribúcie tepla. Článok skúma výhody a výzvy diaľkového vykurovania vrátane vysokých investičných nákladov a potreby prechodu na obnoviteľné zdroje energie. Identifikácia politických a ekonomických rámcov ako kľúčových faktorov pre úspešnú implementáciu takýchto projektov. Výhľad na budúci vývoj a trendy v budovách odolných voči klíme a dôležitosť spolupráce medzi vládami, podnikmi a výskumnými inštitúciami s cieľom podporiť trvalo udržateľný stavebný priemysel.
    Kategória EPCVedecké práce v zahraničných recenzovaných vedeckých zborníkoch, monografiách
    Registrované vSCOPUS
    Báza dátPUBLIKAČNÁ ČINNOSŤ
    Archív EPCE25 00064-004, kópia plného textu

    Názov súboruVeľkosťTyp prístupu
    PDF zabezpečené791.9 KBdostupné po prihlásení
    článok

    článok

Počet záznamov: 1  

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.